Богоявлення Господнього - 1712р.

с. Лисовичі, Стрийський район, Львівська область


У Стрийському районі, десь 3 км. на південь від курортного містечка Моршин, в долині річки Сукіль, розташоване село, яке називається Лисовичі. Орган місцевого самоврядування - Лисовицька сільська рада.



Перший спомин 1371 рік. В першу світову війну село стало ареною запеклих боїв і було повністю знищено, а всі посіви спалені. Свідченням цього являється масове поховання воїнів при виїзді із Лисович в сторону Івано-Франківська з правої сторони. (1) Тут збереглося поховання вояків Першого куреню Легіону Українських Січових Стрільців, які загинули протягом 30 травня-2 червня 1915 року в бою із російськими військами. (2)

Відносно церковної історії в с. Лисовичах до сьогодні зберігся дерев'яний храм, збудований в зруб, датований 1712 роком. Знайдено Антимінс, датований 1710 роком, тому можна припускати, що церкву збудовано набагато раніше. (3)

Після другої світової війни, церква не була зачинена. Як пише Українська Православна Церква (МП) на своєму сайті (4)

Храм був в аварійному стані, хрести похилились на церкві, вхідні двері з трудом відкривались, все було підготовлено до закриття.

В церкві не було електроенергії, церква чорна - світили свічками, за 260 років ніхто ремонту не робив. В стінах кругом просвердлені діри 40 мм., через які можна було бачити все, що робиться кругом на подвір'ї. Горне сідалище знаходилось по середині вівтаря, з переді прикріплена дошка і до низу обшальована. Дошка мала довжину (ліво-право) 2,5 метра і ширину 25 сантиметрів. Євангеліє лежало в поперек, семисвічника не було. Все було зроблено, як у (латинському) костелі. На іконостасі по центру висів портрет жінки поміщиці (Пані), яка наче б то пожертвувала ліс на цю церкву.

В 1975 році при великих суперечках, навіть заушеніях, ми відсунули горне сідалище до стіни. Тоді виявилось, що існує Престіл, який був захований. Цей старінний Престіл, був зроблений в зруб метр на метр (1х1), без металевих цвяхів (були дерев'яні кілки), на якому була дерев'яна кришка, обтягнута домотканим полотном. По кутах залиті сургучні печатки, а біля них на білому папері наклеєне зображення Голгофської жертви: восьмиконечний хрест, спис, тростина з губкою і напис: ІС-ХС, НІ-КА. На кришці по середині залиті не відомо чиї, мощі.

В 1978 році до церкви було підключено електроенергію, закінчено капітальний ремонт церкви, в стінах якої було знайдено навіть нерозірвані снаряди. Замінено ґонтове покриття, обшальована з вулиці дошками, розмальована в середині, підлога вкрита паркетом. (5)

Дальше написано що - (6)

В неділю “О блудном сині” 11 лютого 1990 року антиправославні вандали яких очолював РУХ, “проявили свою любов” – і силою захопили наш храм.

Церква нині у користуванні громади УГКЦ.

22 січня, 2012 відбулося свято з нагоди 300-літнього ювілею храму Богоявлення Господнього.

Пам'ятка архітектури місцевого значення. Охороний номер церкви - 525.1 - М. Охороний номер церкви - дзвіниці - 525.2 - М.

У своєму огляді, редактор веб-сайту "Дерев'яні церкви Львівської області", Віктор Громик написав ці наступні коментарі про Богоявлення Господнього у с. Лисовичі. (7)

Вона є .....Знаходиться у південно східній частині Лисович, на рівній ділянці, за 30 м. на південь від мурованого храму св. Дмитрія. Стара церква тризрубна триверха, на дубових підвалинах.

Складається з ширшого квадратового зрубу нави і вужчих гранчастого вівтаря і майже квадратового бабинця.

До нього з заходу прибудований рівноширокий присінок, а до вівтаря з півдня - ризниця. Церкву оточує піддашшя на випустах вінців зрубів. Стіни будівлі шальовані вертикально дошками, у стінах нави влаштовані по два вертикальні бруси жорсткості.

Всі три зруби завершують четверики з одним заломом, на які поставлені восьмерики (над навою більший) вкриті пірамідальними верхами, які вінчають маківки.

Усі покриття дахів гонтові! Дерев'яна триярусна квадратова дзвіниця (ремонтована на поч. 2010-х рр.), вкрита пірамідальним наметом знаходиться на захід від церкви.


(1) Парафія Покрови Божої Матері: http://orthodox-lviv.narod.ru/lvivep/p_lisovc/p_lisovc.htm

(2) Поховання вояків УСС під Стриєм: http://ukrmandry.com.ua/index.php?id=529

(3) Парафія Покрови Божої Матері

(4) ibid

(5) ibid

(6) ibid

(7) Дерев'яні церкви Львівської області - с. Лисовичі: http://decerkva.org.ua/lysovychi.html